Poprzednia123Następna
Texudo
Texudo
  19 lutego 2008 (pierwszy post)
http://www.technikajazdy.info/techniczne/moc-czy-moment-obrotowy/
http://www.vtuning.com/moc.html
http://grupy.scigacz.pl/Masa,moment,obrotowy,a,osiagi,2,462265,2008_01.html

Cytat:
"W tym momencie ważne jest, aby zrozumieć, że nikt na Ziemi nie mierzy mocy silników. To co jest mierzone na hamowni to moment obrotowy - wyrażany w Stanach Zjednoczonych w funto-stopach, a w Europie w Niutonometrach. Następnie obliczana jest moc poprzez zamianę siły obrotowej momentu obrotowego działającej w danym czasie, na jednostki mocy."

Krótko mówiąc: Moc = moment obrotowy razy obroty silnika.

Dokładne działanie na obliczenie mocy:

MOC* = (moment obrotowy** x obroty na minutę) / 9549
* moc wyrażona w kilowatach (KW) - 1 KW = 1.3 KM (Koń mechaniczny)
** moment obrotowy wyrażony w niutonometrach (NM)

Pamiętać należy, że:
- wynik jest w Kw i że trzeba go pomnożyć przez 1.3
- działanie oblicza moc na danych obrotach (więc jeśli chcecie sprawdzić ile koni wasze auto ma na 4000 obr, to musicie wiedzieć, jaki ma moment obrotowy na tych obrotach)

Post ma charakter informacyjny - nie wszyscy o tym wiedzą i nie wszystkim jest łatwo przyswoić tą informację, nad czym bardzo ubolewam.
Texudo
Texudo
  19 lutego 2008
krecik351:
Czyli wszystko się rozbija o przebieg momentu obrotowego :)

Tak jest proszę Ciebie krecik351

Moment obrotowy to podstawa do obliczenia Mocy. Obroty silnika zawsze będą takie same.. czy w mercedesie, czy w bmw, czy w skodzie.. 1000 obrotów to jest 1000 obrotów i basta... Nie ma lepszego tysiąca obrotów, oraz gorszego... jest tylko 1000 obrotów z większym lub mniejszym momentem obrotowym.
Piter008
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 82
Piter008
  19 lutego 2008
Masselo:
Nie Krzywa momentu jest w najwyzszym punkcie przy 2500 a pózniej tylko spada , moc cały czas wzrasta. Heh ja bardzo dobrze znam te wzory.

Ale zależy jak spada , bo może różnie spadać , np. gwałtownie :)
No Quattro ? No chance. :rock:
Piter008
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 82
Piter008
  19 lutego 2008
Texudo:

Moment obrotowy to podstawa do obliczenia Mocy. Obroty silnika zawsze będą takie same.. czy w mercedesie, czy w bmw, czy w skodzie.. 1000 obrotów to jest 1000 obrotów i basta... Nie ma lepszego tysiąca obrotów, oraz gorszego... jest tylko 1000 obrotów z większym lub mniejszym momentem obrotowym.

Dokładnie w 100 % się zgadzam :)
No Quattro ? No chance. :rock:
mirashilux
mirashilux
  19 lutego 2008
Masselo:

To jak wytłumaczysz fakt ze auto ma max moment obrotowy przy np 2500obr/min a max moc przy 4000 obr/min skoro wiadomo ze przy tych obrotach moment ma mniejsza wartosci niz przy 2500

Karwa, co za głąb... popatrz
kW = (Nm/rpm) x 9550

moc na danych obrotach zależy od tychże obrotów i momenty na nich zmierzonego, wynika to z tego prostego wzoru, se policz na jakimś przykładzie

xsabretooth:
troche malo przydatne, bo przeciez czesto maksymalna moc silnika uzyskuje sie przy innych obrotach niz moment.

Następny kretyn, co mają wartości maksymalne do przebiegu w całym zakresie obrotów? :zonk:
Texudo
Texudo
  19 lutego 2008
Masselo:
Chciałem Ci tylko powiedziec ze nie opłacalne jest takie liczenie .Poniewaz musisz znaleźć najwiekszy iloczyn (Nm* OBr/min) a to bywa trudne

No jasne, że się nie opłaca... Przecież skąd ja mam wiedzieć jaki mam Nm na 3000, a jaki na 4000 w aucie?

Ten wzór był tylko po to, aby wyjaśnić w jaki sposób oblicza się moc silnika.
mirashilux
mirashilux
  19 lutego 2008
Texudo:

No jasne, że się nie opłaca... Przecież skąd ja mam wiedzieć jaki mam Nm na 3000, a jaki na 4000 w aucie?

Z wykresu przebiegu momentu obrotowego?
Texudo
Texudo
  19 lutego 2008
mirashilux:
Z wykresu przebiegu momentu obrotowego?

No ale jak nie mam? ;p

Przecież jak pojadę na hamownię, albo ściągnę wykres z netu, to żadne obliczenia mi nie są potrzebne, wszytko ładnie widać.. obroty, Nm oraz Hp.
mirashilux
mirashilux
  19 lutego 2008

Zgadza sie, bo hamownia sama wylicza przebieg mocy na podstawie zmierzonego momentu. Dlatego wartości maksymalne mocy i momentu to tylko cząstkowe informacje dot. charakterystyki silnika, mają tylko je można jedynie obliczyć moc przy obrotach momentu max i vice versa. Idee Twojego tematu rozumiem ;)

Texudo
Texudo
  19 lutego 2008
mirashilux:
Zgadza sie, bo hamownia sama wylicza przebieg mocy na podstawie zmierzonego momentu. Dlatego wartości maksymalne mocy i momentu to tylko cząstkowe informacje dot. charakterystyki silnika, mają tylko je można jedynie obliczyć moc przy obrotach momentu max i vice versa. Idee Twojego tematu rozumiem ;)

Z nieba mi spadłeś, wiesz? :)

Jeszcze wczoraj miałem zażartą kłótnię..

Cofnij się jedną stronę i znajdź temat "Benzyna vs Diesel" i czytaj od strony 3-ciej
Albo masz linka do tematu...
http://www.fotka.pl/forum/read.php?f=20&t=250815&p=3

Tylko się nie załamuj.
xsabretooth
xsabretooth
  20 lutego 2008
Texudo:
xsabretooth:troche malo przydatne, bo przeciez czesto maksymalna moc silnika uzyskuje sie przy innych obrotach niz moment.

yyyy... Co nie zmienia faktu, że.. moc to jest iloczyn momentu obrotowego i obrotów silnika.... :)

no tak, ale co mi po tym ze bede wiedzial ze (przykladowo) przy 1800 rpm mam 300Nm, a mocy 56KM ? skoro moc maksymalna jest wieksza, ale przy wyzszych obrotach ? nadal twierdze ze ten przelicznik jest malo przydatny ;)
xsabretooth
xsabretooth
  20 lutego 2008
Masselo:
Nie Krzywa momentu jest w najwyzszym punkcie przy 2500 a pózniej tylko spada , moc cały czas wzrasta. Heh ja bardzo dobrze znam te wzory.
Chciałem Ci tylko powiedziec ze nie opłacalne jest takie liczenie .Poniewaz musisz znaleźć najwiekszy iloczyn (Nm* OBr/min) a to bywa trudne

a moc tylko rosnie i nie spada?
xsabretooth
xsabretooth
  20 lutego 2008
mirashilux:
xsabretooth:
troche malo przydatne, bo przeciez czesto maksymalna moc silnika uzyskuje sie przy innych obrotach niz moment.

Następny kretyn, co mają wartości maksymalne do przebiegu w całym zakresie obrotów? :zonk:

a znasz caly przebieg mocy czy momentu w calym zakresie obrotow kretynie ?
Texudo
Texudo
  20 lutego 2008
xsabretooth:

Spokojnie, nie denerwuj się. Oczywiście, że całego przebiegu nie zna się od tak, ale można pojechać na hamownię i tam badają twoje auto, czego wynikiem jest wykres mocy i momentu w całym zakresie obrotów.

xsabretooth:

no tak, ale co mi po tym ze bede wiedzial ze (przykladowo) przy 1800 rpm mam 300Nm, a mocy 56KM ? skoro moc maksymalna jest wieksza, ale przy wyzszych obrotach ? nadal twierdze ze ten przelicznik jest malo przydatny ;)

Mało przydatny? Wiesz, że na podstawie takiego przelicznika maszyny na hamowni obliczają moc auta?

Wiesz.. jest takie pewne prawo, które nazywa się prawem grawitacji

Fg = G (m1 * m2) / r(2)

Wzór, jako wzór jest dla mnie mało przydatny, bo w sumie tylko na lekcjach fizyki go uzywałem, ale...
Myślę, że o prawie grawitacji wie każdy człowiek i te prawo jest dla każdego bardzo ważne.. spytaj się 60 letniej babci, czy fajnie jej się niesie 2 pełne torby do domu? Spytaj się kierowcy rajdowego, czemu wydaje tysiące złotych na to, aby odciążyć swoje auto? Powiem Ci.. prawo grawitacji..

Tak samo jest z obliczaniem mocy - może i wzór Ci się nie przyda, bo po kuj Ci on?
Ale komputer na hamowni nie powiedziałby Ci bez niego ile twoje auto ma koni.

Potraktuj ten wzór jako wiedzę typu - moc = moment obrotowy x obroty silnika.

To nie jest wzór, który Ty masz używać, to jest informacja, na jakiej podstawie oblicza się moc silnika.

PEACE!
Texudo
Texudo
  20 lutego 2008
xsabretooth:
a moc tylko rosnie i nie spada?

Przejrzyj sobie kilka wykresów mocy, to zauważysz, że moc prawie przez cały czas rośnie, jedynie blisko maksymalnych obrotów silnika może zacząć lekko spadać.

http://www.fotka.pl/forum/read.php?f=20&t=250815&p=12 - tu masz 2 wykresy.
mirashilux
mirashilux
  20 lutego 2008
xsabretooth:

znam :mrgreen: wielki problem pojechać na hamownie? Temat ma charakter yyy uświadamiający, żeby wiedzieć co sie skąd bierze, a z danych szczytowych policzysz tylko to o czym pisałem wyżej
Poprzednia123Następna
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 14 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.