123Następna
Texudo
Texudo
  19 lutego 2008 (pierwszy post)
http://www.technikajazdy.info/techniczne/moc-czy-moment-obrotowy/
http://www.vtuning.com/moc.html
http://grupy.scigacz.pl/Masa,moment,obrotowy,a,osiagi,2,462265,2008_01.html

Cytat:
"W tym momencie ważne jest, aby zrozumieć, że nikt na Ziemi nie mierzy mocy silników. To co jest mierzone na hamowni to moment obrotowy - wyrażany w Stanach Zjednoczonych w funto-stopach, a w Europie w Niutonometrach. Następnie obliczana jest moc poprzez zamianę siły obrotowej momentu obrotowego działającej w danym czasie, na jednostki mocy."

Krótko mówiąc: Moc = moment obrotowy razy obroty silnika.

Dokładne działanie na obliczenie mocy:

MOC* = (moment obrotowy** x obroty na minutę) / 9549
* moc wyrażona w kilowatach (KW) - 1 KW = 1.3 KM (Koń mechaniczny)
** moment obrotowy wyrażony w niutonometrach (NM)

Pamiętać należy, że:
- wynik jest w Kw i że trzeba go pomnożyć przez 1.3
- działanie oblicza moc na danych obrotach (więc jeśli chcecie sprawdzić ile koni wasze auto ma na 4000 obr, to musicie wiedzieć, jaki ma moment obrotowy na tych obrotach)

Post ma charakter informacyjny - nie wszyscy o tym wiedzą i nie wszystkim jest łatwo przyswoić tą informację, nad czym bardzo ubolewam.
Avatar użytkownika kanterxkanterx
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 16
kanterx
  19 lutego 2008

dzieki za info :d

Duszę mam motocyklisty
Autami nie gardzę
Mercedes w123 2.4D :)

CoupeNX
CoupeNX
  19 lutego 2008

Zrobmy ten temat typowo edukacyjno-informacyjnym, o to bym bardzo prosił:mrgreen:

Grzesiek2290
Grzesiek2290
  19 lutego 2008
Texudo:
1 KW = 1.3 KM

1.36 ...jak juz poruszasz takie tematy to dawaj dokładniejsze dane bo jak juz wspominałem duperele maja kluczowe znaczenie ;]
xsabretooth
xsabretooth
  19 lutego 2008

troche malo przydatne, bo przeciez czesto maksymalna moc silnika uzyskuje sie przy innych obrotach niz moment.

Pose
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 8
Pose
  19 lutego 2008
Grzesiek2290:
1.36 ...jak juz poruszasz takie tematy to dawaj dokładniejsze dane bo jak juz wspominałem duperele maja kluczowe znaczenie ;]

znów ktoś napisał to co ja chciałem:(
Piter008
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 82
Piter008
  19 lutego 2008
Texudo:

Dobrze wiedzieć :)
No Quattro ? No chance. :rock:
Masselo
Masselo
  19 lutego 2008
Cytat:
działanie oblicza moc na danych obrotach (więc jeśli chcecie sprawdzić ile koni wasze auto ma na 4000 obr, to musicie wiedzieć, jaki ma moment obrotowy na tych obrotach)

To jak wytłumaczysz fakt ze auto ma max moment obrotowy przy np 2500obr/min a max moc przy 4000 obr/min skoro wiadomo ze przy tych obrotach moment ma mniejsza wartosci niz przy 2500
Texudo
Texudo
  19 lutego 2008
xsabretooth:
troche malo przydatne, bo przeciez czesto maksymalna moc silnika uzyskuje sie przy innych obrotach niz moment.

yyyy... Co nie zmienia faktu, że.. moc to jest iloczyn momentu obrotowego i obrotów silnika.... :)
Piter008
Piter008
  19 lutego 2008
Masselo:
To jak wytłumaczysz fakt ze auto ma max moment obrotowy przy np 2500obr/min a max moc przy 4000 obr/min skoro wiadomo ze przy tych obrotach moment ma mniejsza wartosci niz przy 2500

Zależy od przebiegu momentu obrotowego , bo max moment możesz mieć od 2500 obr/min do 4000 obr/min, chyba tak powinno być :)
Texudo
Texudo
  19 lutego 2008
Masselo:

Pod uwagę należy brać moment obrotowy oraz obroty silnika. Zobacz sobie kilka wykresów, zrób obliczenia w.g. wzoru i załapiesz. Poza tym to, że jakieś auto może mieć maksymalny moment obrotowy przy 2500 nie oznacza, że przy 4000 ma o wiele mniejszy.
Texudo
Texudo
  19 lutego 2008
CoupeNX:
Zrobmy ten temat typowo edukacyjno-informacyjnym, o to bym bardzo prosił:mrgreen:

I z czego Ty się cieszysz? Jeszcze niedawno nie wiedziałeś co to tak właściwie jest koń mechaniczny i na jakiej podstawie się go oblicza...

I kto tu jest Debilem teraz, co?
Texudo
Texudo
  19 lutego 2008
Grzesiek2290:

I tu rację masz. :)
Piter008
Piter008
  19 lutego 2008
Texudo:

Pod uwagę należy brać moment obrotowy oraz obroty silnika. Zobacz sobie kilka wykresów, zrób obliczenia w.g. wzoru i załapiesz. Poza tym to, że jakieś auto może mieć maksymalny moment obrotowy przy 2500 nie oznacza, że przy 4000 ma o wiele mniejszy.

Czyli wszystko się rozbija o przebieg momentu obrotowego :)
Masselo
Masselo
  19 lutego 2008

Nie Krzywa momentu jest w najwyzszym punkcie przy 2500 a pózniej tylko spada , moc cały czas wzrasta. Heh ja bardzo dobrze znam te wzory.
Chciałem Ci tylko powiedziec ze nie opłacalne jest takie liczenie .Poniewaz musisz znaleźć najwiekszy iloczyn (Nm* OBr/min) a to bywa trudne

123Następna
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 14 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.